بازارهای شهر تهران

معرفی بازارهای شهر تهران

جاذبه‌های گردشگری شهر تهران دارای تنوع بسیار زیادی هستند از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا جاذبه‌های تجاری. بازارهای شهر تهران از قدیمی‌ترین جاذبه‌های تجاری تهران هستند ادامه مطلب

جاذبه‌های گردشگری شهر تهران دارای تنوع بسیار زیادی هستند از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا جاذبه‌های تجاری. بازارهای شهر تهران از قدیمی‌ترین جاذبه‌های تجاری تهران هستند که علاوه بر ارزش تجاری ارزش تاریخی نیز دارند.

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران یکی از بازارهای قدیمی شهر تهران است که در مرکز شهر و در منطقه ۱۲ شهرداری قرارگرفته است. این بازار سرپوشیده است و قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد.
این بازار در میان خیابان‌های مولوی در جنوب، مصطفی خمینی (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد (بوذرجمهری سابق) در شمال و خیام در غرب قرارگرفته است. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمدیه، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرارگرفته‌اند.
بازار بزرگ از گذرگاه‌های بسیاری تشکیل‌شده است. بازارهای اصلی این بازار بزرگ عبارت‌اند از بازار عباس‌آباد، بازار زرگرا، بازار امیر، بازار کفاش‌ها، بازار زید، بازار نجارها، بازار بین‌الحرمین، بازار مسجد جامع و غیره.
بازار بزرگ تهران از مهم‌ترین مراکز تجاری و بازرگانی تهران است. «بازار تهران» به همراه بناهای تاریخی موجود در آن مانند مسجد امام، مسجد جامع از مجموعه‌های مهم تاریخی و هنری شهر تهران و از دیدنی‌ترین‌های شهر تهران محسوب می‌شود.

بازار تجریش تهران

بازار تجریش یکی دیگر از بازارهای سرپوشیده در تهران است که در منطقه شمیرانات و میدان تجریش قرار دارد. این بازار ازیک‌طرف به میدان قدس و از طرف دیگر به امامزاده صالح دسترسی دارد.
بازار تجریش که نمونه کوچکی از بازار تهران است از قدیمی‌ترین مراکز خرید شمیران محسوب می‌شود و دو محله سرپل و تجریش را به هم وصل می‌کند.
در این بازار می‌توانید همه‌چیز را باکیفیتی مناسب پیدا کنید. در بازار تجریش از انواع صنایع‌دستی مثل ترمه و ظروف مسی یزد و سفال لالجین گرفته تا انواع خشکبار، شیرینی، زعفران، ادویه، ترشی و میوه یافت می‌شود.

بازار ری تهران

این بازار در شمال آرامگاه شاه عبدالعظیم، بازار ری واقع است. این بازار دارای ساختاری متشکل از گچ، آجر، خشت و گل است و قدمت آن به دوران صفویه (حدود ۵۰۰ سال پیش) می‌رسد.
این بازار از قدیم‌الایام یکی از مراکز فروش ادویه، داروهای سنتی و کالاهای تجاری بوده که توسط بازرگانان از طریق جاده ابریشم وارد ری می‌شد. ادویه و داروهای گیاهی هنوز از مهم‌ترین محصولات بازار ری تهران هستند.
بیشتر اجناسی که در این بازار به فروش می‌رسد نقره جات، سجاده‌ها و لوازم موردنیاز حجاج و داروهای گیاهی است. تعدادی از مغازه‌ها نیز به فروش پوشاک و لوازم خوراکی ازجمله انواع سوهان، گز و آب‌نبات‌های رنگی اختصاص دارد.

1 دیدگاه در معرفی بازارهای شهر تهران

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. خانه‌ی کوچه‌ی هفت تن، یک عمارت رها شده در بازار بزرگ تهران که کمتر دیده شده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*