کاخ بهارستان

کاخ بهارستان یا عمارت مجلس شورای ملی در تهران

این عمارت که در میدان بهارستان واقع است، عمارتی است از سده ۱۳ خورشیدی به‌جای مانده و به دستور شخص سپه‌سالار میرزا حسین‌خان، یکی از صدراعظم‌های ناصرالدین‌شاه قاجار و توسط مهندس بنام ایرانی میرزا مهدی خان شقاقی ملقب به ممتحن الدوله طراحی و ساخته شد. از این ساختمان برای برگزاری نشست‌های مجلس شورای ملی استفاده می‌شد. این عمارت یک‌بار به توپ بسته و سه بار نیز طعمه حریق شده است. ادامه مطلب

معماری عمارت مجلس شورای ملی

کاخ بهارستان ازنظر معماری مظهر سبک معماری محکم و استوار با ترکیبی از سنت و تجدد در ارگ حکومتی تهران بوده است. نمای غربی این بنا در آخرین سال حکومت سلسله قاجار، یعنی در سال ۱۳۰۳ خورشیدی توسط استاد جعفرخان معمارباشی با آجر و به سبک باروک مزین شد.

کاخ بهارستان

کاخ بهارستان در زمان ناصرالدین‌شاه

. تا سال ۱۳۰۹ قمری نیز قمرالسلطنه همسر سپه‌سالار (دختر فتحعلی شاه و عمهٔ ناصرالدین‌شاه) در بخشی از عمارت باغ بهارستان زندگی و در آنجا مراسم تعزیه‌خوانی زنانه برگزار می‌کرد. پس از درگذشت سپه‌سالار، ناصرالدین‌شاه، این عمارت را بدون تشریفات قانونی، به تصرف خود درآورد. در آن سال‌ها بود که باغ بهارستان و عمارت جنبهٔ دولتی پیدا کرد و در آنجا مراسم دولتی و مراسم پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شد. این بنا، به دستور مظفرالدین شاه از زمان پیروزی انقلاب مشروطه برای مجلس در نظر گرفته شد.

کاخ بهارستان

در روز سه‌شنبه ۲ تیرماه سال ۱۲۸۷ ش‌، سربازان محمدعلی شاه به فرماندهی لیاخوف روس به مجلس شورای ملی حمله کردند و مجلس شورای ملی را، با تمام نمایندگان حاضر در آن، هدف شلیک توپ قراردادند. بسیاری از نمایندگان را کشتند و به عمارت مجلس و مسجد سپه‌سالار هم آسیب‌هایی وارد کردند.

همچنین این ساختمان در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ بخشی از کتابخانه مجلس شورای اسلامی بود.

چگونه به کاخ بهارستان برویم؟

برای بازدید از این بنای تاریخی زیبا می‌توانید با مترو به میدان بهارستان تهران بروید. کاخ بهارستان در ضلع شرقی میدان بهارستان قرار دارد.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*