گنجینه ای که در موزه هنرهای معاصر ایران می درخشد

گنجینه ای که در موزه هنرهای معاصر ایران می درخشد موزه ی هنرهای معاصر تهران محل برگزاری نمایشگاه ها و دوسالانه های هنرمندان معاصر و ادامه مطلب

گنجینه ای که در موزه هنرهای معاصر ایران می درخشد

موزه ی هنرهای معاصر تهران محل برگزاری نمایشگاه ها و دوسالانه های هنرمندان معاصر و یکی از موزه های مطرح و با ارزش جهان است. این موزه محل نگهداری میراث باشکوهی از آثار تجسمی بزرگترین هنرمندان تاریخ هنر جهان همچون پل گوگن، پیر آگوست رنوار، پابلو پیکاسو، رنه ماگریت، جکسون پولاک، اندی وارهول و بسیاری آثار دیگر است. سالانه همزمان با نمایش آثار هنرمندان معاصر، بخشی از گنجینه موزه نیز در یک یا دو گالری مجزا به نمایش عموم گذاشته می شود. 

 

در محوطه خارجی موزه چندین اثر مجسمه از هنری مور، ماکس ارنست، آلبرتو جاکومتی، مارینو مارینی، ماکس بیل، پرویز تناولی، داریوش صنیع زاده و دیگران چشم اندازی بی همتا و ستودنی به وجود آورده است که نگاه هر رهگذری را به خود جذب می کنند.

 

علاوه بر این دارایی های ارزشمند، پلان پیچیده و منحصر به فرد بنا فاکتور دیگری است که موزه را در لیست بناهای قابل توجه در جهان قرار داده است. معماری موزه هنرهای معاصر تهران توسط مهندس کامران دیبا در سال ۱۳۵۶ در ضلع غربی پارک لاله و با الهام از بادگیرهای مناطق کویری ساخته شد. موزه یک ترکیب همگون از هشتی ها، چهارسوها و گذرگاه های تودرتو و یک تلفیق هنرمندانه از معماری مدرن و سنتی است. تحلیل موزه هنرهای معاصر ایران از منظر معماری بسیار مورد توجه علاقه مندان به هنر و فرهنگ ایران است.

پلان موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر ترکیبی از ۹ گالری تو در تو است. با عبور از در اصلی موزه وارد فضای بزرگی می شوید که از وسط با یک شیب دایره ای به طبقه پایین موزه راه دارد. این شیب مسیر بازگشت شما به همین گالری برای خروج بعد از بازدید موزه است. رستوران و درب اول حیاط میانی و یک فروشگاه کوچک نیز در این گالری وجود دارند. بعد از تماشای آثار این بخش، به سمت گالری مستطیلی اول هدایت می شوید که در انتهای آن، گالری کوچک دیگری قرار دارد. سپس از طریق راهرویی (با شیب کم رو به پایین) از دو گالری کوچک و بزرگ دیگر عبور می کنید که رو به روی هم قرار دارند.

در انتهایی راهرو پنجره هایی وجود دارد که چشم اندازی به حیاط میانی موزه دارند و در ساعاتی از روز با نور دلنشینی فضای راهرو را به یاد ماندنی می کنند. سپس با عبور از دو پیچ به سمت دو گالری کوچک و بزرگ دیگر هدایت می شوید و در ادامه وارد گالری دیگری می شوید که درب دوم حیاط میانی موزه در آن قرار دارد. این گالری شامل اتاقک های کوچکی است که  فضای مناسبی برای برگزاری نمایشگاه های آثار هنر ویدیو و هنر چیدمان به وجود آورده اند. از آنجا وارد گالری پنجم می شوید که در سمت راست آن گالری ششم قرار دارد که تندیس مفهومی ماده و فكر، اثر نوريوكي هاراگوچي‌ در آن خودنمایی می کند.

با عبور از این گالری وارد راهروی دیگری می شوید و از آنجا با گذشتن از گالری هفتم و هشتم به سمت شیب دایره ای هدایت می شوید که مسیر بازگشت به گالری اصلی است. در این گالری یک کافی شاپ و یک فروشگاه کوچک قرار دارد که آلبوم آثار هنرمندان جهان، کتابچه نمایشگاه های برگزار شده در موزه، پوستر، تابلو، پیکسل و اجناسی از این دست برای فروش عرضه می شود.

موزه همچنین مجهز به یک سالن سینما تک و یک کتابخانه تخصصی است.  سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران

علاوه بر نمایش فیلم های تاریخ سینمای جهان محل برگزاری سمینارها و نشست های هنری مهم نیز هست. در کتابخانه موزه هزاران عنوان کتاب مرجع ایرانی و خارجی در همه زمینه های هنری گردآوری شده که امکان استفاده از آن ها در  محیط کتابخانه و یا به عنوان امانت وجود دارد. این مجموعه ی کامل و بی نظیر بخش بزرگی از نیازهای فرهنگی و هنری معاصر ایران را تامین می کند.

 

آدرس موزه هنرهای معاصر

خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله 

اگر قصد دارید که با بازدید از موزه هنرهای معاصر ایران، کیفیت اقامت خود در تهران را دو چندان کنید پیشنهاد ما استفاده از مترو تهران برای دسترسی راحت و ارزان به موزه است زیرا تمامی زودروم ها برای آسایش و راحتی مهمانان در مرکز تهران و در نزدیکی ایستگاه های مترو و اتوبوس واقع شده اند. می توانید در ایستگاه میدان انقلاب از مترو پیاده شوید و از آنجا با یک تاکسی تا جلو درب موزه در خیابان کارگر شمالی بروید. اگر مسیر انتخابی شما  از سمت میدان ولیعصر است، می توانید از مسیر بلوار کشاورز پیاده، با تاکسی یا اتوبوس ظرف مدت کوتاهی خود را به موزه برسانید.

سایت موزه هنرهای معاصر

http://tmoca.com/

ساعات بازدید

همه روزه به جز شنبه ها و ایام تعطیل رسمی

روزهای هفته ۹ تا ۱۷:۴۵

جمعه ها ۱۴ تا ۱۷:۴۵

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*