سردر باغ ملی

سردر باغ ملی یکی از قدیمی‌ترین نمادهای شهر تهران

سردر باغ ملی، از بناهای به‌جامانده از دوره قاجار است که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشانی نوسازی شده و اکنون یکی از قدیمی‌ترین نمادهای شهر تهران است. ادامه مطلب

میدان مشق

میدان مشق یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی بوده که در حدود ۴۰۰ متر طول و ۴۰۰ متر عرض داشته و سربازخانه مرکزی در آن واقع بوده است که نظامیان در آن مشق نظام می‌کردند. این میدان در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در دوره ناصرالدین‌شاه بازسازی و توسعه یافت. در آن زمان در میدان مشق دروازه‌ای زیبا ساخته شد که با یک درب دو لنگه و دو طاق نمای مسدود که به‌صورت پخی بود، در ضلع جنوب شرقی میدان یعنی در شرق دروازه و سردر کنونی ایجاد گردید که به «سر در ناصری» معروف شد که ناصرالدین‌شاه از بالای آن مشق نظامیان تماشا می‌کرد.

سر در باغ ملی و پس‌ازآن ساختمان‌های مجاور آن به دستور مستقیم رضاشاه ، توسط جعفرخان کاشانی و کمک آلمانی‌ها (پیش از جنگ جهانی دو) در پایتخت ساخته شد. این سردر در جانب شرقی سر در قبلی و با همان ابعاد و شکل ظاهری ساخته شد و پس‌ازآن سر در قبلی ویران گردید.

نمای خارجی سردر باغ ملی

سردر دارای یک گذرگاه بزرگ از میان و دو پیاده‌رو در طرفین است. در نمای خارجی سردر باغ ملی اشعاری از ندیم الملک، نقوش کاشی‌کاری شده با نقش دو شیر که تاجی را در میان گرفته‌اند، پلنگ، شیر و خورشید، تیربار و گلوله‌های توپ به چشم می‌خورد.

نمای داخلی سردر باغ ملی

نمای داخلی سردر باغ ملی نیز دارای این نقوش است: صحنه تسخیر تهران در کودتای ۱۲۹۹ در نزدیکی دروازه و برج و باروهای تهران (احتمالاً دروازه قزوین)، تصویر تمام‌قد سربازان لژیون قزاق، مسلسل و نقوش فرشته پیروزی که کم‌وبیش از حجاری‌های طاق‌بستان الهام گرفته است.

سردر باغ ملی کجاست؟

این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی ، در ضلع شرقی وزارت امور خارجه و در ضلع غربی موزه پست و تلگراف قرار دارد.

بازدید از سردر باغ ملی

برای رفتن به سردر باغ ملی می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی است در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) از قطار پیاده شوید و پس از خروج از ایستگاه مترو به سمت غرب رفته و پس از پنج دقیقه پیاده‌روی به سردر باغ ملی که در سمت راست می‌رسید.

شما اولین دیدگاه را ارسال کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*